Můžete si popovídat o čemkoliv, co vás ohledně Bářin cest do minulosti zajímá, ale jsou zakázána všechna sprostá slova!  A pozor - slovo "sranda" je také sprosté, takže ani to se tu nesmí používat.

Několik let nebylo nutno mazat příspěvky, protože všichni dokázali komunikovat slušně. Bohužel, i na Bářích webovkách se objevili truhlíci, jejich příspěvky obtěžují ostatní... A tak budu mazat.

Na kus řeči

Otázky

Adéla Vobořilová 20.09.2020
Dobrý večer,
milá paní Válková.
Chtěla bych Vám moc poděkovat za knihy, které píšete. Jsou úžasné a dozvím se z nich plno nových věcí. Mám je doma všechny a čtu je pořád dokola. Nejraději mám Japonsko a Marii Terezii.
Měla bych pár dotazů, když budete tak hodná a odpovíte mi, budu velmi ráda.
1) Téměř pokaždé je Bářiným kamarádem\průvodcem v minulosti kluk a ne holka. Má to nějaký svůj důvod?
2) Kdy a jak jste se seznámila s tou skutečnou Barborou Holečkovou, podle které vytváříte postavu Báry?
3) Bude někdy knížka odehrávající se v 19. století v Evropě?
4) Přemýšlela jsem, že se stanu učitelkou, historičkou a spisovatelkou, stejně jako Vy. Z té učitelky mám trochu strach, když vidím, jak se žáci u nás ve třídě chovají (jsem v 8. třídě).
Myslíte, že do toho mám jít?
5) Ve SKA se psalo, že podle naší fotografie může vzniknout postava ve vaší knížce. Bylo to myšleno v Bářině realitě nebo v minulosti?
Moc děkuji.
Adéla Vobořilová

Re: Otázky

Veronika Válková 22.09.2020
Milá Adélko,
jsem ráda, že Tě bárovky baví, to mne opravdu moc těší. Na Tvoje dotazy se pokusím odpovědět co nejlépe.
1) To nevím, jestli to má nějaký důvod, prostě se to tak děje. Ale třeba v Tajnostech císařských komnat je Bára mezi samými arcivévodkyněmi
2) To nemohu prozradit, Holečkovi se snaží maximálně chránit soukromí svoje i Bářino
3) Bude, jakmile tam atlas Báru přenese a ona mi to převypráví
4) Jsi v osmé třídě, máš ještě spoustu času na přemýšlení, čím chceš v životě být. Já jsem se rozhodla učit až v polovině vysoké školy (a nebyl to peďák). Rozhlížej se, všímej si, co Tě baví, co Tě naplňuje. A pokud budeš mít i před maturitou pocit, že bys chtěla učit, jdi do toho. Je to nejdůležitější povolání ve společnosti (ano, i ti doktoři museli nejdřív chodit do školy), takže by ho měli dělat ti, kteří se skutečně cítí povoláni.
5) Tady jsi nepozorně četla. Na stránkách Grady věnovaných SKA je napsáno, že pan Kopl může někoho nakreslit ve stylu edice. Ne že bude někdo v knížce. To přece nejde, v knížkách jsou příběhy, které zažila Bára v minulosti, a nikdo z členů SKA tam s ní nebyl.
Snad jsem odpověděla na všechno.
Měj se hezky

Pražské povstání

Lucka 18.09.2020
Dobrý den, nedávno jsem dočetla Pražské povstání a chtěla bych se zeptat, jestli Kovbojův nářek byl za druhé světové války nějak populární nebo je v knížce jen tak.
Děkuji

Re: Pražské povstání

Veronika Válková 22.09.2020
Milá Lucko,
Kovbojův nářek asi v době druhé světové války ještě moc populární nebyl, když si ho Janek musel sám překládat z angličtiny. Ale později se v jiných překladech rozšířil, je třeba na desce Písně amerického západu.

nic

magda 12.09.2020
Báro chtěla bch aby ses někdy zastavila na návštěvu k Otetianovi,když je to tvůj nepravý brácha a ty jen tak odejdeš !!!

PS : už mi chybí přečíst jen Mezopotámii ,1 Karla ,Vikingy a Pompeje

Re: nic

Bára 13.09.2020
Nojo ale když mě tam atlas zatím znova neodnesl!

Latina

Magda 01.09.2020
Dobrý den, paní Válková.
Jsem v druhém ročníku gymnázia a naskytla se mi příležitost naučit se latinsky. Prý jsou tyto hodiny vhodné pro budoucí lékaře a právníky. Tyto dvě povolání mě nelákají, radši bych se věnovala studiu humanitních věd, historie, literatury, učitelství či něčemu podobnému. Bez fyziky.

Ráda bych se Vás proto zeptala, jestli (já vím, že se na tohle ptát učitele onoho oboru není zrovna nejzdvořilejší, ale doufám, že mě chápete) by mi latina byla k užitku.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.
Přeji krásný den.
Magda
P.S.: I díky Báře se zajímám o hostorii.

Re: Latina

Veronika Válková 01.09.2020
Milá Magdo,
to se tak říká, že latina je vhodná pro lékaře a právníky. Právníci mají opravdu mnoho termínů latinských, lékařská latina je ovšem z poloviny řečtina, takže ti by potřebovali i řečtinu. Ale pokud Vás (vykám, protože jste ve věku mých studentů, a těm vykám také) to táhne k humanitním oborům, latina je nepostradatelná. Ona Vám totiž umožní hlubší vhled do spousty věcí, pochopíte souvislosti, bude pro Vás snazší etymologie atd., a pokud se naučíte latinsky opravdu dobře (což se za dva roky na gymplu nenaučíte), půjdou Vám mnohem snáze všechny indoevropské jazyky, protože ke všem gramatickým jevům najdete v latině obdobu, ona je takový mustr na jazyky. Celou vysokou jsem ani nehrábla na angličtinu, její úroveň se mi zvyšovala úměrně tomu, jak jsem se zlepšovala v latině (konec konců, 70% slovní zásoby v angličtině je z latiny, že...). Když jsem měla po státnicích, a tudíž jsem byla na vrcholu svých "latinských sil", dokázala jsem překládat výklad ze španělštiny do češtiny, číst odborné texty ve francouzštině a tak, aniž bych se kdy španělsky nebo francouzsky učila. Jen díky latině. Vzdělaný člověk zajímající se o vědění (a ne pouze o to, co může okamžitě uplatnit v praxi), by měl latinsky umět.
Mně přišlo trapné už ve čtrnácti, že latinsky neumím, naštěstí se mi to podařilo napravit :)
Mějte se hezky a ať Vám to ve škole jde.

Re: Re: Latina

Lucka 03.09.2020
Dobrý večer, jen bych se ještě chtěla zeptat, jestli jste latinu studovala už na gymnáziu nebo až na univerzitě. Mně je hrozně trapné, že latinsky neumím a chtěla bych to studovat už na gymnáziu, ale nevím, jestli mi to rodiče dovolí, tak chci jen vědět, jestli bych i potom měla šanci se to naučit.
Předem děkuji za odpověď.

Re: Re: Re: Latina

Veronika Válková 03.09.2020
Milá Lucko,
když jsem se v prváku na gymnáziu dozvěděla, že je možné chodit na nepovinnou latinu, okamžitě jsem se přihlásila. Vydržela jsem to tři neděle, paní profesorka to učila tak nezáživně, že jsem to vzdala. Takže doopravdy jsem pak latinu začala studovat až na univerzitě. Myslím, že ani teď nemusíš umět latinsky nebo řecky, když chceš jít studovat klasickou filologii, ale je to bonus. Já jsem se před přijímačkami sama nadřela aspoň skloňování. Nemyslím, že by Ti rodiče nedovolili latinu studovat - který rodič by, proboha, bránil dítěti, aby se v čemkoliv vzdělávalo? Spíš budou mít radost, že se chceš něco učit, ne?
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek